Skip to content

Jakich ustawień aparatu należy używać do fotografii ulicznej i podróżniczej

2 de sierpień de 2021
preview 5

Fotografia uliczna i fotografia podróżnicza to podobne gatunki: tak naprawdę fotografia uliczna to tylko fotografia podróżnicza w Twoim rodzinnym mieście. Oznacza to, że używają tych samych szerokich ustawień aparatu.

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku fotografii ulicznej i podróżniczej potrzebujesz stosunkowo naturalnie wyglądającego obrazu. Widz powinien niemal czuć się tak, jakby widział rzeczy dla siebie. Zobaczmy, jak to osiągnąć.

wnętrze dworca kolejowego z zachodzącym słońcem w tle

Jakiego obiektywu użyć do fotografii ulicznej i podróżniczej

Istnieją trzy tradycyjne ogniskowe do fotografii ulicznej i podróżniczej: 24 mm, 28 mm, 35 mm i 50 mm. Odpowiadają one niektórym z najpopularniejszych dostępnych obiektywów stałoogniskowych.

Przy 50 mm otrzymujesz perspektywę, która ściśle naśladuje to, co widzi ludzkie oko. Wszystko wygląda naturalnie. 35 mm, 28 mm i 24 mm pokazują szersze pole widzenia, dzięki czemu można objąć większą scenę bez dodawania większych zniekształceń.

Zauważ, że są to tradycyjne ogniskowe na korpusach pełnoklatkowych. W przypadku kamer z czujnikiem przycinania odpowiadają one w przybliżeniu 16 mm, 18 mm, 24 mm i 35 mm. Jeśli chcesz, możesz użyć obiektywu głównego, ale 18 mm, 24 mm i 35 mm ładnie mieszczą się w zakresie standardowego obiektywu zestawu 18-55 mm, który jest dostarczany z większością aparatów. Wygodne, ech!

Przysłona do fotografii ulicznej i podróżniczej

Artur „Weegee” Fellig powiedział, że sekretem dobrej fotografii ulicznej było „f/8 i bądź tam”. To motto, które zostało przyjęte przez fotoreporterów nie bez powodu: fotografowanie z przysłoną f/8 obiektywem 35 mm zapewnia ładną, szeroką głębię ostrości. Oznacza to, że wszystko, co musisz zrobić, to być tam, gdzie dzieje się coś interesującego.

trzech pracowników restauracji rozmawiających na zewnątrz podczas przerwy

Sugestia Weegee jest nadal aktualna, chociaż w przypadku aparatów z autofokusem (musiał używać aparatu z ręcznym ustawianiem ostrości) nie trzeba być aż tak surowym. Przysłona od f/5,6 (na szerszych obiektywach) do f/11 (na obiektywie 50 mm) generalnie daje świetne rezultaty, niezależnie od tego, co się dzieje.

Szybkość migawki w fotografii ulicznej i podróżniczej

W większości przypadków, gdy robię zdjęcia uliczne lub podróżnicze, używam trybu priorytetu przysłony. Dopóki czas otwarcia migawki utrzymuje się powyżej około 1/100 sekundy, Twoje zdjęcia będą ostre i będą teraz wykazywać wszelkie rozmycie spowodowane drżeniem aparatu lub poruszającymi się obiektami.

Starszy mężczyzna z założonymi rękami w sklepie z ciekawostkami

Jednak w przeciwieństwie do wielu obiektów zdjęcia uliczne i podróżnicze mogą skorzystać z nieco kreatywnego rozmycia. Oznacza to, że czasami możesz chcieć użyć czasu otwarcia migawki, który jest wystarczająco długi, aby pokazać trochę ruchu.

mężczyzna w garniturze jadący na motocyklu z zamazanym autobusem jadącym za nim

Jeśli chcesz, aby Twoje obiekty się poruszały, uważam, że około 1/15 lub 1/30 dobrze się sprawdza. W słoneczne dni prawdopodobnie będziesz musiał zawęzić przysłonę, aby uzyskać tak długi czas otwarcia migawki.

ISO dla fotografii ulicznej i podróżniczej

dwóch mężczyzn siedzących nocą na ławce w parku;  jeden mężczyzna śpi na siedzeniu za nimi

Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku fotografii ulicznej i podróżniczej chcesz mieć czułość ISO 100 (lub inną podstawową wartość ISO aparatu). Jest to dość łatwe do osiągnięcia w jasnym świetle dziennym, ale w wąskich uliczkach, wieczorem, a nawet w nocy, musisz zwiększyć to, aby utrzymać szybkość migawki. Ponieważ jednak zdjęcia uliczne, w szczególności, wyglądają dobrze, gdy rzeczy są nieco szorstkie i surowe, możesz bezpiecznie je zwiększyć, gdy zajdzie taka potrzeba.

Fotografia uliczna i podróżnicza to naprawdę zabawne sposoby korzystania z aparatu. Prawdopodobnie masz już sprzęt, więc ruszaj i strzelaj!

Czy ten post był pomocny?