Skip to content

Jakiego przedłużacza powinienem użyć?

25 de lipiec de 2021
IMG 5967 650x300

Przedłużacze są jednymi z najczęstszych artykułów gospodarstwa domowego, ale istnieje wiele różnych rodzajów przedłużaczy przeznaczonych do różnych celów. Oto, co powinieneś wiedzieć o przedłużaczach i kiedy można ich używać, a kiedy nie.

Różne wskaźniki (inaczej AWG)

Przewody wewnątrz przedłużacza mają różne grubości, co jest oznaczane jako „wskaźnik”. Jest również czasami określany jako „AWG”, co oznacza American Wire Gauge. Nie należy jednak mylić tego z rzeczywistą grubością samego przewodu (chociaż im grubszy wskaźnik, tym do pewnego stopnia grubszy kabel). Zamiast tego wskaźnik odnosi się do grubości przewodów wewnątrz przedłużacza.

1627189932 258 Jakiego przedluzacza powinienem uzyc

Przedłużacze mają rozmiary od 18 do 10, przy czym 10 jest najgrubszy. Przewody o niższej grubości (czyli grubsze) umożliwiają przepływ większej ilości prądu elektrycznego przez przedłużacz, dzięki czemu przewody o niższej grubości są lepsze dla większych urządzeń i narzędzi, które wymagają dużej ilości soku.

Większość przedłużaczy o wyższym przekroju jest dość cienka i zwarta (jak ten) i jest przeznaczony do użytku z elektroniką, która nie wymaga dużej mocy, taką jak lampy, budziki, wentylatory i nie tylko. Są one również znane jako przedłużacze „lekkich”.

Grubsze przedłużacze w zakresie 10-14 są znane jako przedłużacze „średnie” lub „ciężkie” (takie jak ten) i zwykle wyglądają jak naprawdę gruby kabel Ethernet. Zwykle mają również bardziej masywne złącza na końcach, aby chronić elementy od wewnątrz. Czasami jednak można znaleźć lekkie przedłużacze, które wyglądają jak te o dużej wytrzymałości (np ten), więc pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wskaźnik, który czasami można znaleźć nadrukowany na samym przewodzie.


Przedłużacze o większej grubości nadają się do bardziej wymagających urządzeń i narzędzi, takich jak grzejniki, lodówki i inne. Istnieje wiele kontrowersji związanych z używaniem przedłużaczy z wymagającymi urządzeniami, więc o tym za chwilę.

Uziemione vs. Nieuziemione

1627189932 358 Jakiego przedluzacza powinienem uzyc

W momencie, gdy spojrzysz na różne przedłużacze, zauważysz jedną rażącą różnicę: wtyczka będzie miała dwa lub trzy bolce. Trzeci bolec to połączenie uziemiające, które zapewnia ścieżkę zwrotną dla nadmiaru prądu elektrycznego, aby zapobiec uszkodzeniu urządzenia lub, co gorsza, porażeniu prądem użytkownika w przypadku zwarcia.

W większości przypadków lekkie przedłużacze mają tylko dwa bolce, które są również znane jako nieuziemione przedłużacze. Można ich bezpiecznie używać z przedmiotami, które nie pobierają dużo energii (lampy, wentylatory, zegary itp.). Jeśli jednak urządzenie ma wtyczkę z trzema stykami, musisz podłączyć ją do przedłużacza z trzema stykami (tzw. uziemionego).

Urządzenie z dwubolcową wtyczką można bez problemu podłączyć do uziemionego przedłużacza, ale nie należy podłączać trójbolcowej wtyczki do nieuziemionego przedłużacza (przy użyciu jeden z tych adapterów), głównie dlatego, że wszystko z bolcem uziemiającym jest zwykle zasilane i nie powinno być przede wszystkim podłączane do lekkiego przedłużacza.

Na zewnątrz a w pomieszczeniach

Tylko patrząc na przedłużacz, możesz nie być w stanie stwierdzić, czy można go używać na zewnątrz, czy tylko w pomieszczeniach, ale izolacja, z której korzysta przedłużacz, robi różnicę.

1627189932 969 Jakiego przedluzacza powinienem uzyc

Większość wewnętrznych, lekkich przedłużaczy (takich jak ten na zdjęciu powyżej) ma niewielką izolację i ostatecznie pogorszy się, gdy zostanie wystawiona na działanie czynników zewnętrznych przez dłuższy czas. Przedłużacze zewnętrzne mają jednak znacznie lepszą izolację i to więcej. Są w stanie wytrzymać gorące słońce, a także mroźną zimę, nie sprawiając przy tym żadnych problemów.


Jednak wiele przedłużaczy zewnętrznych nie zapewnia wodoszczelnego uszczelnienia w miejscu, w którym znajduje się wtyczka, ponieważ tak naprawdę nie ma sposobu, aby to osiągnąć. Dlatego nadal zaleca się zachowanie ostrożności w mokrych miejscach i podnoszenie korków, jeśli w okolicy znajduje się jakakolwiek stojąca woda. Dobrym pomysłem jest również owinięcie złącza folią, aby zapobiec przedostawaniu się wody deszczowej do środka.

Kiedy i gdzie nie należy używać przedłużaczy

W przeciwieństwie do tego, co możesz pomyśleć o przedłużaczach, w niektórych przypadkach nie należy ich używać, w zależności od urządzenia i odległości.

1627189932 745 Jakiego przedluzacza powinienem uzyc

Po pierwsze, przedłużacze mogą być tylko tak długie. Ogólnie rzecz biorąc, im grubszy jest sznur (pod względem grubości), tym dłuższy może być (do około 150 stóp przy najgrubszych sznurach). Dlatego prawie nigdy nie widać przedłużaczy o lekkim obciążeniu dłuższych niż 25 stóp lub więcej, ponieważ napięcie słabnie, zanim dotrze do urządzenia, co powoduje, że urządzenia nie otrzymują wystarczającej mocy i mogą stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dlatego też nie powinieneś używać przedłużaczy łańcuchowych.

Ponadto przedłużacze nie powinny być instalowane wewnątrz ścian i używane na stałe, ponieważ są nieekranowane i nie są odporne na ciepło, podczas gdy prawdziwy przewód elektryczny Romex jest.

Jeśli chodzi o używanie przedłużaczy do zasilania urządzeń o dużej mocy, takich jak grzejnik lub suszarka do włosów, generalnie jest to niemile widziane. Większość producentów urządzeń mówi, żebyś tego nie robił, ponieważ naprawdę łatwo jest użyć przedłużacza, który nie jest przystosowany do mocy potrzebnej z urządzenia. Jednak generalnie nie stanowi to problemu, jeśli używasz odpowiedniego typu przedłużacza.

Na przykład, jeśli Twój grzejnik kosmiczny pobiera 15 amperów, będziesz potrzebować przedłużacza, który może wytrzymać co najmniej 15 amperów. Oznacza to, że prawdopodobnie będziesz mieć co najmniej przedłużacz o rozmiarze 14, ale nawet przewody o rozmiarze 10 lub 12 będą również działać. To, czego nie chcesz robić, to używać lekkiego przedłużacza, który nie jest przystosowany do poboru mocy, jaką pociąga grzejnik kosmiczny — to prosi o kłopoty.

Czy ten post był pomocny?