Skip to content

Co to jest „Host dostawcy platformy Device Association Framework” i dlaczego działa na moim komputerze?

25 de lipiec de 2021
dhf top 650x300

Jeśli przeglądasz Menedżera zadań w systemie Windows 8 lub 10, prawdopodobnie zobaczysz kilka wystąpień procesu o nazwie „Host dostawcy platformy Device Association Framework”. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co to było, dlaczego jest ich tak wiele i dlaczego może to zwiększać zużycie procesora, mamy dla Ciebie odpowiedź.

Ten artykuł jest częścią naszej ciągłej serii wyjaśniającej różne procesy występujące w Menedżerze zadań, takie jak Runtime Broker, svchost.exe, dwm.exe, ctfmon.exe, rundll32.exe, Adobe_Updater.exe i wiele innych. Nie wiesz, czym są te usługi? Lepiej zacznij czytać!

Co to jest i dlaczego jest ich tak wiele w Menedżerze zadań?

Device Association Framework Provider Host to oficjalny podstawowy proces firmy Microsoft działający na koncie USŁUGA LOCAL. Proces służy jako struktura do łączenia i parowania urządzeń przewodowych i bezprzewodowych z systemem Windows. Dla każdego takiego podłączonego urządzenia w Menedżerze zadań pojawi się oddzielny proces hosta dostawcy platformy Device Association Framework.

1627231676 379 Co to jest „Host dostawcy platformy Device Association Framework i

Dlaczego pochłania tak dużo mojego procesora?

Kiedy działa normalnie, Host dostawcy Device Association Framework powinien być dość lekki w korzystaniu z zasobów systemowych. Zwykle zobaczysz prawie zero procent użycia procesora i mniej niż 10 MB użycia pamięci. Jeśli zobaczysz instancję Hosta dostawcy Device Association Framework, która zużywa duże zasoby – zwykle zwiększając moc procesora do ponad 70% lub zużywa więcej pamięci – zwykle oznacza to, że występuje problem z powiązanym urządzeniem, a nie samym procesem.

1627231676 397 Co to jest „Host dostawcy platformy Device Association Framework i

Niestety Menedżer zadań nie umożliwia określenia, które urządzenie jest skojarzone z daną instancją hosta dostawcy platformy Device Association Framework. Zamiast tego musisz wykonać kilka kroków rozwiązywania problemów.

Najpierw zaktualizuj swój komputer. Niech Windows Update zrobi swoje, aby mieć pewność, że masz wszystkie najnowsze aktualizacje systemu Windows i sterowników – przynajmniej w przypadku sterowników, którymi zarządza system Windows. W tym czasie musisz upewnić się, że sterowniki, którymi nie zarządza usługa Windows Update, są również aktualne. W tym przewodniku znajdziesz instrukcje dotyczące wykonywania obu tych czynności.

Po zaktualizowaniu komputera uruchom Menedżera urządzeń i sprawdź, czy są jakieś nieznane urządzenia, których system Windows nie był w stanie zidentyfikować. Możliwe, że system Windows znajdzie sterowniki dla urządzenia. Jeśli system Windows nie może ich zlokalizować, konieczne może być samodzielne znalezienie sterowników dla tych nieznanych urządzeń.

Czy mogę to wyłączyć?

Nie, nie można wyłączyć usługi hosta dostawcy platformy Device Association Framework. A i tak byś nie chciał. Bez niego większość połączeń urządzeń z komputerem nie byłaby możliwa. Jeśli uważasz, że usługa działa nieprawidłowo – i próbowałeś rozwiązywać problemy ze sterownikami sprzętu – możesz spróbować tymczasowo zabić zadanie hosta dostawcy skojarzeń urządzeń, które pochłania zasoby, klikając je prawym przyciskiem myszy w Menedżerze zadań, a następnie wybierając opcję Zakończ zadanie.

1627231676 345 Co to jest „Host dostawcy platformy Device Association Framework i

Po zakończeniu zadania może się zdarzyć, że dowolne urządzenie, którym zarządzał host dostawcy platformy DeviceDevice Association Framework, przestanie działać. Śmiało i uruchom ponownie komputer. Wszystkie procesy hosta dostawcy platformy Device Association Framework zostaną ponownie załadowane i zobaczysz, czy problem powraca.

Czy ten proces może być wirusem?

Sam proces jest oficjalnym składnikiem systemu Windows. Chociaż możliwe jest, że wirus zastąpił prawdziwego hosta dostawcy Device Association Framework własnym plikiem wykonywalnym, jest to bardzo mało prawdopodobne. Jeśli chcesz mieć pewność, możesz sprawdzić lokalizację pliku hosta dostawcy skojarzeń urządzeń. W Menedżerze zadań kliknij prawym przyciskiem myszy Host dostawcy skojarzeń urządzeń i wybierz opcję „Otwórz lokalizację pliku”.

1627231677 56 Co to jest „Host dostawcy platformy Device Association Framework i

Plik za hostem dostawcy platformy Device Association Framework nosi nazwę „dasHost.exe”. Jeśli ten plik jest przechowywany w folderze WindowsSystem32, możesz być prawie pewien, że nie masz do czynienia z wirusem.

1627231677 295 Co to jest „Host dostawcy platformy Device Association Framework i


To powiedziawszy, jeśli nadal chcesz mieć trochę więcej spokoju, zawsze możesz skanować w poszukiwaniu wirusów za pomocą preferowanego skanera antywirusowego. Lepiej dmuchać na zimne!

Czy ten post był pomocny?