Skip to content

Co to jest plik DAT (i jak go otworzyć)?

22 de lipiec de 2021
2018 08 21 11h02 49 1024x460 1

Plik z rozszerzeniem .datfile to ogólny plik danych, który przechowuje określone informacje dotyczące programu, który utworzył plik. Niektóre aplikacje, które ich używają, to CCleaner, Porteus i Minecraft. Mogą nawet pojawić się w wiadomości e-mail jako załącznik z serwera Microsoft Exchange.

Co to jest plik DAT?

Krótko mówiąc, plik DAT zawiera ważne informacje do obsługi oprogramowania. Informacje zawarte w pliku DAT są zwykle zwykłym tekstem lub binarnym, chociaż w rzadkich przypadkach można je napotkać jako rzeczywiste dane pliku wideo dla programów takich jak VCDGear lub CyberLink PowerDirector.

Wiele programów tworzy, otwiera i odwołuje się do plików DAT. Zostały zaprojektowane wyłącznie do użytku przez aplikację i nie mogą być otwierane ręcznie przez użytkownika. Wiele gier, takich jak Minecraft, używa plików DAT do przechowywania fragmentów poziomów, które są ładowane w locie, gdy gracz porusza się po poziomie.

Jak otworzyć plik DAT?

Ponieważ trudno jest stwierdzić, czy plik DAT, z którym masz do czynienia, zawiera tekst, obrazy, filmy lub pliki konfiguracyjne oprogramowania na komputerze, sposób otwierania pliku będzie się różnić w zależności od zawartych w nim informacji. Jednak przez większość czasu pliki DAT są w formacie zwykłego tekstu i można je otwierać za pomocą dowolnego standardowego edytora tekstu.

Korzystanie z edytora tekstu

Jako przykładu używamy Notepad ++ dla Windows, ale możesz otworzyć plik DAT zawierający tekst za pomocą dowolnego edytora tekstu, bez względu na używany system operacyjny. Proces otwierania pliku może być nieco inny, ale nie jest to skomplikowane.


W systemie Windows kliknij prawym przyciskiem myszy plik DAT, który chcesz otworzyć, a następnie kliknij polecenie „Otwórz za pomocą”.

1626932330 454 Co to jest plik DAT i jak go otworzyc

W oknie „Otwórz za pomocą” wybierz edytor tekstu, którego chcesz użyć, a następnie kliknij przycisk „OK”.

1626932330 817 Co to jest plik DAT i jak go otworzyc

Zakładając, że otwarty plik jest tekstowy, powinieneś być w stanie odczytać jego zawartość.

1626932330 205 Co to jest plik DAT i jak go otworzyc

Jeśli próbowałeś otworzyć plik, który nie zawiera zwykłego tekstu, możesz zobaczyć wiele odniesień „NUL” i kilka niejasnych znaków.

1626932331 251 Co to jest plik DAT i jak go otworzyc

Jak otworzyć pliki Winmail.datdat

Czasami serwery poczty e-mail — w szczególności Microsoft Outlook — mogą czasami automatycznie konwertować wiadomość e-mail na format DAT. Czasami, jeśli odbiorca wiadomości utworzonej w programie Outlook sam nie korzysta z programu Outlook, zamiast móc wyświetlić całą wiadomość, otrzyma plik winmail.dat jako załącznik. Prostym sposobem na otwarcie pliku bez konieczności ponownego wysłania wiadomości e-mail w formacie HTML jest użycieWinmaildat.com.

Po pobraniu pliku DAT z wiadomości e-mail przejdź doWinmaildat.comi kliknij przycisk „Wybierz plik”. Znajdź plik DAT, a następnie kliknij „Otwórz”.

1626932331 873 Co to jest plik DAT i jak go otworzyc


Po przesłaniu pliku kliknij „Start”, a witryna przeanalizuje plik.

1626932331 784 Co to jest plik DAT i jak go otworzyc

Strona wyników pokazuje wszystko, co zawiera plik DAT. Kliknięcie elementu powoduje pobranie go na komputer, gdzie można go otworzyć, aby wyświetlić jego zawartość.

1626932331 261 Co to jest plik DAT i jak go otworzyc

Należy pamiętać, że ponieważ większość plików DAT jest używana w określonych programach do przechowywania ustawień programu, prawdopodobnie nie należy ich otwierać ręcznie. Oznacza to, że nie będziesz w stanie odczytać żadnych danych zawartych w pliku za pomocą zwykłego edytora tekstu. A nawet jeśli potrafisz odczytać dane, zwykle i tak niewiele możesz z nimi zrobić.

Czy ten post był pomocny?