Skip to content

Co to jest stabilizacja obrazu w ciele (IBIS) w aparacie?

30 de lipiec de 2021
1627626582 preview 5

Stabilizacja obrazu w korpusie (IBIS) to jedna z głównych cech aparatów bezlusterkowych, takich jak Canon EOS R5, Canon EOS R6, Nikon Z7 i Sony A7 III. Ale co to jest, czym różni się od innych rodzajów stabilizacji obrazu i czy to w ogóle ma znaczenie? Dowiedzmy Się!

Co to jest stabilizacja obrazu?

Stabilizacja obrazu (IS) jest również czasami określana jako redukcja drgań (VR). Jest to mechaniczna funkcja niektórych obiektywów i aparatów, która ogranicza rozmycie spowodowane drganiami aparatu.

Ogólnie rzecz biorąc, najdłuższy czas otwarcia migawki, którego można używać bez IS i nadal uzyskać obrazy bez rozmycia, to 1/XX, gdzie „XX” to odpowiednik ogniskowej 35 mm obiektywu. Nazywa się to zasadą wzajemności.

Na przykład, jeśli używasz obiektywu 100 mm, możesz bezpiecznie używać czasu otwarcia migawki 1/100 sekundy. Z obiektywem 50 mm możesz jechać nieco wolniej w 1/50 sekundy i nadal uzyskać akceptowalnie ostre obrazy.

Cztery obrazy pary okularów przeciwsłonecznych na stole, dwa, w przypadku których używano IS, a dwa, gdy nie było.

IS, niezależnie od tego, czy jest to funkcja obiektywu, czy aparatu, pozwala na użycie dłuższego czasu otwarcia migawki. W zależności od tego, jak zaawansowany jest i jak stabilne są twoje ręce, prawdopodobnie będziesz w stanie jechać od dwóch do czterech przystanków wolniej. (Niektórzy producenci, tacy jak Canon, twierdzą, że niektóre kombinacje aparatu i obiektywu mogą mieć do ośmiu stopni).


W przypadku obiektywu 100 mm oznacza to czas otwarcia migawki od 1/25 do 1/10 sekundy. W słabym świetle to wystarczy, aby zrobić dużą różnicę.

IBIS a stabilizacja w obiektywie

Duża różnica między IBIS a stabilizacją w obiektywie polega na umiejscowieniu mechanizmu stabilizacji. W systemie IBIS sam czujnik aparatu porusza się nieznacznie, aby przeciwdziałać drganiom aparatu. Dzięki stabilizacji w obiektywie dodatkowy element obiektywu porusza się i zapewnia stabilną ochronę obrazu na matrycy.

Żaden z systemów nie jest lepszy od drugiego – oba mają swoje zalety.

IBIS działa najlepiej przy krótszych ogniskowych. W przypadku obiektywów o długich ogniskowych, takich jak teleobiektyw 300 mm, czujnik nie może się wystarczająco poruszać, aby poradzić sobie z mocno powiększonymi drganiami aparatu. Ponieważ jednak stabilizacja odbywa się w aparacie, wszystkie obiektywy można ustabilizować — nawet te, które nie zostały pierwotnie zaprojektowane.

Stabilizacja w obiektywie jest mniej wygodna i droższa niż IBIS. Chociaż dłuższe obiektywy z IS mają systemy zaprojektowane tak, aby wytrzymać duże wstrząsy, płacisz premię za każdy obiektyw. To także kolejna delikatna rzecz, która może się zepsuć, jeśli przypadkowo upuścisz obiektyw.

Ile to ma znaczenie?

Historycznie firmy Canon i Nikon polegały na stabilizacji w obiektywie w swoich obiektywach. Dopiero wraz z wydaniem najnowszych aparatów bezlusterkowych zaczęli używać IBIS. Dzieje się tak głównie dlatego, że Sony zrobiło wielką sprawę z IBIS w swojej gamie aparatów bezlusterkowych.


IBIS to z pewnością fajna funkcja, która umożliwia robienie ujęć, które w przeciwnym razie byś przegapił. Jednak, podobnie jak każdy rodzaj stabilizacji obrazu, zawiera następujące ważne zastrzeżenia:

  • Zmniejsza tylko rozmycie spowodowane drganiami aparatu:Jeśli używasz długiego czasu otwarcia migawki, na przykład 1/10 sekundy, możesz spodziewać się rozmycia ruchu od wszystkiego, co porusza się w kadrze, nawet bez drgania aparatu.
  • Jest najbardziej przydatny w przypadku dłuższych obiektywów, ale najlepiej sprawdza się przy krótszych ogniskowych: To nie jest magiczne rozwiązanie dla fotografów przyrody czy sportu.
  • Lepsze wyniki uzyskasz, zwiększając czułość ISO lub przysłonę: W większości sytuacji to podejście jest bardziej niezawodne niż stabilizacja obrazu.

Warto również zauważyć, że wiele nowych teleobiektywów Canon i Nikon nadal ma wbudowany IS, który współpracuje z IBIS w celu stabilizacji obrazu. Oznacza to, że zasadniczo płacisz dwa razy za stabilizację.

Czy ten post był pomocny?