Skip to content

Co to jest „tryb żarówki” w moim aparacie?

21 de lipiec de 2021
preview 13

Jeśli obróciłeś pokrętło czasu otwarcia migawki w aparacie w ciągu ostatnich 30 sekund, być może zauważyłeś dziwnie nazwany tryb „Bulb”. To powrót z pierwszych kamer filmowych, ale nadal jest przydatny do dziś.

Na początku fotografii robienie zdjęcia zajmowało dużo czasu. Nawet dobrze oświetlony portret może potrzebować kilku sekund; chemikalia, których używali, po prostu nie były tak wrażliwe na światło jak nowoczesny czujnik cyfrowy. Fotografowie musieli sami kontrolować czas naświetlania, jeśli chcieli mieć pewność, że uzyskali dobry obraz.

Jednym ze sposobów, w jaki to zrobili, była mała żarówka i pneumatyczna przesłona. Kiedy ścisnęli żarówkę, wtłaczała powietrze do układu pneumatycznego, który otwierał migawkę aparatu. Dopóki trzymali żarówkę wciśniętą, migawka pozostawała otwarta. Gdy tylko puścili, migawka zamykała się i robiono zdjęcie.

Teraz robienie zdjęć jest dużo łatwiejsze, ale Bulb wciąż jest w pobliżu. To dlatego, że w pewnych okolicznościach nadal jest bardzo przydatny.

Na przykład najprostszym zastosowaniem trybu Bulb jest zrobienie ekspozycji dłuższej niż maksymalna wartość aparatu (zwykle wynosi ona 30 sekund). Skonfiguruj ujęcie, ustaw aparat w trybie Bulb. Kiedy będziesz gotowy, po prostu przytrzymaj spust migawki tak długo, jak chcesz, aby ekspozycja była. Co więcej, użyj wyzwalacza kablowego lub zdalnej migawki, aby nie musieć dotykać aparatu i potencjalnie nim potrząsać. Jest to świetne, jeśli chcesz robić zdjęcia rzeczy takich jak fajerwerki lub po prostu zdjęcie z naprawdę długim czasem naświetlania.


Innym bardziej nowoczesnym zastosowaniem trybu Bulb jest sterowanie kamerą zewnętrzną. Rzeczy takie jak CamRanger pozwalają sterować aparatem ze smartfona. W niektórych sytuacjach z tymi akcesoriami możesz przełączyć aparat w tryb Bulb i po prostu pozwolić im przejąć całkowitą kontrolę nad czasem naświetlania.

Wiele terminów i technik fotograficznych ma korzenie w jego najwcześniejszych czasach. Tryb żarówki to tylko jeden z nich. Nadal jest w pobliżu, ponieważ nadal jest przydatny.

Źródło obrazu: Stephen przez Flickr.

Czy ten post był pomocny?