Skip to content

Czy warto kupować obiektywy innych firm?

25 de lipiec de 2021
1627190107 preview 3

Kiedy ludzie kupują aparat Canon lub Nikon, często zakładają, że mogą kupić tylko obiektywy Canon lub Nikon. Ale to nieprawda. Chociaż obiektywy Nikon nie będą działać w Twoim aparacie Canon, istnieją zewnętrzni producenci obiektywów – tacy jak Sigma, Tamron, Tokina, Samyang (sprzedawany również jako Rokinon), Opteka, Yongnuo i Zeiss – którzy produkują obiektywy do Canon, Nikon, a czasami Sony i inne aparaty. Ale czy są dobre?

Krótka odpowiedź brzmi: tak, w niektórych przypadkach warto kupić obiektywy innych firm. Mogą oferować funkcje, których nie oferuje Canon lub Nikon, takie jak dłuższe obiektywy zmiennoogniskowe, szybsze przysłony lub lepszy zwrot za każdą wydaną złotówkę. Jednak obiektywy innych firm nie są ogólnie dobrą okazją. Jak większość produktów, są dobre i niesamowicie tanie, których nie polecamy.

Dobre soczewki są drogie, bez względu na to, kto je robi

Niefortunna rzeczywistość jest taka, że ​​dobre obiektywy nie są tanie. Istnieje wiele niesamowicie precyzyjnie wykonanych elementów optycznych, które wchodzą w skład obiektywu. Często jest też dużo pracy ręcznej, co jeszcze bardziej podnosi koszty. Dotyczy to zarówno obiektywu Canona, jak i Tamrona.

Nie oznacza to jednak, że nie ma różnic cenowych. Na przykład 70-200mm f/2.8 to bardzo popularny obiektyw zmiennoogniskowy. Jest idealny do wielu różnych rodzajów fotografii, od sportu po portrety. Własność firmy Canon 70-200mm f/2.8L IS II sprzedaje za 1949 USD. Tamron oferuje podobny obiektyw, SP 70-200mm f/2.8 Di VC za 1,299 USD. Sigma robi też 70-200 f/2.8 za tę samą cenę.

Wybierając Tamron lub Sigmę, oszczędzasz 650 USD, ale nadal wydajesz dużo na cały obiektyw. Ty też jesteś rezygnacja z jakości obrazu jak widać w powyższej recenzji wideo. Jeśli chcesz absolutnie najlepszego obiektywu, musisz kupić Canona; ale jeśli cena jest większym problemem, obiektywy innych firm zaczynają wyglądać bardzo kusząco.


To się powtarza w wielu różnych kategoriach. Canona Obiektyw EF 85 mm f/1,4 L IS to 1599 USD, a Nikon AF-S FX NIKKOR 85mm f/1.4G to 1596 USD, podczas gdy niesamowicie ceniona Sigma 85 mm f/1,4 DG HSM Art kosztuje 1199 USD za obie Kanon oraz Nikon. Nie oszczędzasz tysięcy dolarów, ale nie oszczędzasz też nieznacznej sumy.

1627190107 395 Czy warto kupowac obiektywy innych firm

Szanse są takie, że jeśli szukasz wystarczająco powszechnego obiektywu, będzie dostępna oryginalna opcja producenta, a także kilka innych firm. Dobre obiektywy firm trzecich nadal będą drogie (spodziewamy się zapłacić gdzieś na północ od dwóch trzecich ceny oferty producenta), ale prawdopodobnie mają lepszy stosunek jakości do ceny. Zrób trochę badań, aby sprawdzić, czy nie tracisz zbyt wiele jakości obrazu, ale poza tym jesteś całkiem bezpieczny z dobrym obiektywem innej firmy.

Obiektywy innych firm dają więcej opcji

Chociaż zarówno Canon, jak i Nikon mają bardzo dojrzałe linie produktów z obiektywami, wciąż istnieje kilka luk, w których, jeśli chcesz mieć określony rodzaj obiektywu, musisz wybrać inną firmę. Sprawa jest jeszcze bardziej oczywista z Najnowsze aparaty bezlusterkowe Sony. Chociaż aparaty są niesamowite i niezwykle popularne, po prostu nie mają wszystkich obiektywów, których możesz potrzebować. Oznacza to, że wiele osób zwraca się do producentów zewnętrznych.

Spójrzmy na przykład. Do dobrej astrofotografii potrzebny jest obiektyw szerokokątny z szeroką przysłoną. Jedna rzecz, której nie potrzebujesz, to autofokus; po prostu nie działa w nocy.

1627190107 246 Czy warto kupowac obiektywy innych firm

Z tych powodów Rokinon produkuje jedne z najpopularniejszych soczewek do astrofotografii. Ich 24 mm f/1,4 to tylko 549,00 USD. Nie ma autofokusa, więc nie nadaje się do niczego poza astrofotografią lub fotografią krajobrazową, ale to szerokokątny obiektyw z naprawdę szerokim otworem przysłony. Odpowiednik obiektywu firmy Canon, Obiektyw EF 24mm f/1,4L II, ponieważ ma autofokus, jest znacznie bardziej wszechstronny; ale przy 1549 USD jest to prawie trzykrotność ceny za brak rzeczywistej poprawy jakości obrazu. Jasne, możesz robić zdjęcia uliczne, ale jeśli interesuje Cię tylko fotografowanie Drogi Mlecznej, nie jest to zaleta.


Jeśli jesteś gotów zrezygnować z niektórych funkcji, takich jak autofokus lub stabilizacja obrazu, lub kupić obiektyw stałoogniskowy zamiast obiektywu zmiennoogniskowego, producenci zewnętrzni dają o wiele więcej opcji. Dla astrofotografów Rokinon oferuje szerokokątne, szerokokątne obiektywy z ręcznym ustawianiem ostrości, dostępne z ogniskowymi 8 mm, 14 mm, 16 mm, 24 mm i 35 mm. Po prostu nie możesz pokonać tego rodzaju wyboru.

Uważaj na tanie soczewki

Chociaż do tej pory skupiałem się na pozytywnej stronie obiektywów innych firm, jest tam również zupełna bzdura. Weź to Obiektyw Opteka 500mm f/8 z wbudowanym telekonwerterem 2x; kosztuje tylko 89,95 dolarów. Szalony, prawda? Co za okazja!

Z wyjątkiem… nie. Powodem, dla którego obiektyw jest tak tani, jest to, że Opteka pocięła kilka poważnych zakrętów. Nie tylko jakość obrazu i wykonania jest słaba, ale maksymalna przysłona f/8 po prostu nie jest wystarczająco szeroka, aby uzyskać taki czas otwarcia migawki, jakiego potrzebujesz, aby użyć tak długiego teleobiektywu. Ponadto, ponieważ jest to obiektyw z ręcznym ustawianiem ostrości, nie będziesz w stanie szybko reagować na każdą sytuację, co czyni go bezużytecznym w fotografii sportowej lub przyrodniczej – w dwóch sytuacjach, w których fotografowie zwykle używają długich teleobiektywów. Prawie jedyne, do czego ten obiektyw jest dobry, to robienie kiepskich zdjęć księżyca. Nawet za mniej niż 90 dolarów to zdzierstwo.

Podobnie możesz uzyskać Yongnuo 50 mm f/1,8 za 49,99 USD. To super tanie i nie jest to okropny obiektyw, ale prawdziwy Canon EF 50mm f/1,8 to tylko 125 dolarów. A za dodatkowe 75 USD otrzymujesz znacznie lepszą jakość wykonania, optyczną i autofokusa.

Jeśli chodzi o to, dobre obiektywy innych firm oferują więcej opcji po konkurencyjnych (choć wciąż drogich) cenach; złe soczewki innych firm nie są warte kosztów wysyłki.

Dopóki kupujesz od renomowanego producenta zewnętrznego, takiego jak Sigma, Tamron, Tokina, Samyang/Rokinon lub Zeiss, prawdopodobnie nie popełnisz błędu. Z drugiej strony, jeśli kupisz od Opteka lub Yongnuo, prawdopodobnie będziesz rozczarowany. We wszystkich przypadkach najlepszą rzeczą do zrobienia jest zbadanie obiektywu, który chcesz kupić, zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze.

Czy ten post był pomocny?