Skip to content

Dlaczego należy wywiercić otwory pilotowe przed wkręceniem w drewno?

28 de lipiec de 2021
2017 03 15 0004 650x301

Jeśli wieszasz półki lub montujesz coś ciężkiego do ściany, prawdopodobnie będziesz chciał zamontować go bezpośrednio na słupkach ściennych. Jednak przed wkręceniem śrub należy najpierw wiercić otwory pilotujące.

Jeśli kiedykolwiek montowałeś meble Ikea, prawdopodobnie zauważyłeś te małe dziurki, w które powinny wejść wszystkie śruby, ale nie są to tylko punkty odniesienia. Otwory te nazywane są otworami pilotowymi i zapobiegają pękaniu i pękaniu drewna podczas wkręcania wkrętów.

Dlaczego otwory pilotażowe są konieczne?

Kiedy wkręcasz wkręty w drewno bez wiercenia otworów pilotowych, zasadniczo odpychasz drewno, aby zrobić miejsce na wkręt. Przemieszczone drewno wywiera większy nacisk na drewno otaczające wkręt, co może prowadzić do pękania i pękania, osłabiając z czasem drewno.

1627462388 193 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Dotyczy to zwłaszcza niektórych rodzajów drewna. Na przykład dąb ma bardziej złożoną strukturę niż tańsze drewno, takie jak sosna. Tak więc nie tylko trudniej jest wkręcić wkręty w dąb bez otworów prowadzących, ale także większe jest prawdopodobieństwo rozłupania drewna. W przypadku sosny wiercenie otworów pilotowych nie jest tak ważne, ponieważ radzi sobie z ekspansją nieco lepiej niż dąb.

Nie oznacza to jednak, że nie potrzebować wiercić otwory pilotowe w sosnie, ale w tym przypadku jest to trochę bardziej wybaczające.


W każdym razie otwory pilotażowe są nadal świetne z kilku innych powodów. Po pierwsze, wiercenie otworu pilotowego nie tylko z łatwością wprowadza śrubę w otwór, ale znacznie łatwiej jest w nią wkręcić, niezależnie od tego, czy używasz wiertarki, czy śrubokręta. Bez otworu pilotowego próba wkręcenia śruby za pomocą śrubokręta byłaby ogromnym wyzwaniem, a podczas korzystania z wiertarki trzeba by było użyć dużej siły.

Dodatkowo, bez otworu prowadzącego, możliwe jest złamanie śruby z całym naciskiem drewna na śrubę podczas wkręcania. To prawda, że ​​zwykle dzieje się tak tylko z tanimi, gorszej jakości śrubami, ale zdecydowanie tak jest coś, o czym należy pamiętać. Istnieje również możliwość zerwania łba śruby podczas próby jej wbicia, co ma miejsce, gdy nie przykłada się wystarczającej siły do ​​śruby.

Jak wiercić otwory pilotowe

Wywiercenie otworu pilotowego jest dość łatwe. Jedynym ważnym czynnikiem jest upewnienie się, że wywierciłeś otwór o odpowiednim rozmiarze w oparciu o używaną śrubę.

Podnieś śrubę i przyjrzyj się jej uważnie. Zauważysz, że główny cylinder schodzi pośrodku śruby i gwinty owijają się wokół tego cylindra. Twoje wiertło idealnie musi mieć taką samą średnicę jak środkowy cylinder.

1627462388 578 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Prawdopodobnie nie znajdziesz dokładnie odpowiedni rozmiar wiertła, ponieważ a podstawowy zestaw wierteł zwykle pozostawia około jednej szesnastej cala między rozmiarami. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby znaleźć najbliższy rozmiar wiertła bez przekraczania średnicy cylindra śruby. Celem jest, aby pilot był wystarczająco duży, aby główny cylinder śruby mógł zmieścić się w otworze pilotowym, ale gwinty wbiją się w drewno, tworząc solidne połączenie, którego potrzebujesz.

1627462389 850 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Po znalezieniu wiertła o odpowiednim rozmiarze załaduj je do wiertarki. Upewnij się, że wiertło wystaje na tyle, aby było tak długie, jak używana śruba.

1627462389 359 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno


Następnie ustaw prędkość wiertarki na „2”, która zostanie ustawiona za pomocą dużego przełącznika na górze wiertarki.

1627462389 543 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Wywierć otwór pilotażowy, upewniając się, że wbijasz go możliwie prostopadle do powierzchni.

Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Powinieneś otrzymać czysto wyglądający otwór pilotażowy.

1627462389 290 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Następnie załaduj wiertło do wiertarki i ustaw jej prędkość na „1”, używając ponownie tego dużego przełącznika na górze wiertarki. Dzięki temu uzyskasz mniejszą prędkość niż wiercenie, co pozwoli na większą kontrolę nad śrubą podczas wkręcania.

1627462389 606 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Wkręć śrubę tak, jak normalnie robisz to z każdą inną śrubą, upewniając się, że zaczynasz powoli i przyspieszasz, jeśli czujesz się komfortowo.

1627462389 993 Dlaczego nalezy wywiercic otwory pilotowe przed wkreceniem w drewno

Jeśli nigdy wcześniej nie wierciłeś otworów pilotowych, od razu zauważysz, o ile łatwiej jest wkręcić śrubę za pomocą otworu pilotowego. Nie tylko łatwiej jest ustawić śrubę w linii, ale jest ona znacznie czystsza w porównaniu z brakiem otworu pilotowego i nie powinna w ogóle sprawiać większego zamieszania.

Czy ten post był pomocny?