Skip to content

Fotografia z How-To Geek: kiedy powinienem używać lampy błyskowej?

28 de lipiec de 2021
flash

Lampy błyskowe są tak wygodne, że fotografowanie z lampą błyskową jest praktycznie normą. Ale czy przestałeś myśleć o tym, co robi ta lampa błyskowa, czy w ogóle musisz jej używać?

Wbudowane i zamontowane lampy błyskowe umożliwiają robienie zdjęć w słabym oświetleniu, których nie można by użyć w inny sposób, i mogą zmienić ujęcie, zarówno na lepsze, jak i gorsze. Przyjrzyj się kilku różnym rodzajom fotografii i dołącz do dyskusji z własnymi doświadczeniami na temat tego, kiedy lampa błyskowa jest pomocna, a kiedy może zepsuć ujęcie.

Reagowanie na światło vs. Kontrolowanie tego

1627479051 521 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej

Fotografia to przede wszystkim światło i sposób, w jaki się wybierasz reaguj na to, uchwyć go i kontroluj. Zanim zrobisz zdjęcia, będziesz chciał mieć pomysł, jaki rodzaj fotografii chcesz stworzyć. Na powyższym zdjęciu (autora) ustawienia zostały ręcznie zmienione, aby reagowały i uchwyciły jak najwięcej kolorów, subtelnych tonów i zmian światła w ciemnym otoczeniu. Ponieważ fotografowanie z lampą błyskową zmienia temperatura barwowa, źródła światła, światła i cienie, stworzenie takiego portretu byłoby this niemożliwe z błysk.

1627479051 153 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej1627479052 260 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej

Jednak lampy błyskowe (i inne metody sterowania oświetleniem) z pewnością mają swoje miejsce w fotografii. Portrety, takie jak te ujęcia autorstwa fotografka portretów dzieci Amy Douglas, kontroluj światło na dwa różne sposoby. Lewy obraz wykorzystuje środowisko o słabszym oświetleniu, oświetlone światłem studyjnym, aby stworzyć silne cienie, jednocześnie kontrolując światła i odcienie skóry, aby stworzyć miękki obraz o dramatycznym kontraście. To dobry przykład fotografa kontrolującego światło w celu stworzenia mocnego obrazu.

Obraz po prawej jest dobrym, subtelnym przykładem lampy błyskowej. Po rozmowie z Amy opowiedziała o swojej miłości do używanie fleszy, aby uzyskać gładkie, równomierne odcienie skóry— zupełnie inne podejście do podjętej przez autora próby uchwycenia dramatycznych świateł i cieni na powyższym zdjęciu. Porównując zdjęcie autora i Amy, zastosowane aparaty i obiektywy były dość podobne, ale wynik nie mógł być bardziej różny.

Czego można się spodziewać: porównywanie ujęć z lampą błyskową i bez niej

1627479052 817 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej1627479052 79 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej

Obraz po lewej stronie nie korzysta z lampy błyskowej, podczas gdy obraz po prawej tak. Oba zostały nieco zredagowane, aby pokazać niektóre z mniej oczywistych różnic w flashowaniu i nie flashowaniu. Na przykład migający obraz wydaje się bardziej spolaryzowany, z ciemniejszymi tonami i pewną utratą szczegółów, podczas gdy lewy obraz jest bardziej równy i całkowicie reaguje na oświetlenie sytuacyjne. Błysk zareaguje i da mocny, błyszczące pasemka na niektórych materiałach, jak szkło czy plastik materiał pokazany powyżej. Jeśli zauważysz, że robisz zdjęcia przez okna, prawdopodobnie zauważysz, że większość błysku zostanie odbita, niszcząc ujęcie.

1627479052 281 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej1627479052 340 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej


Czasami użycie lampy błyskowej to po prostu stylistyczny wybór. Oba te zdjęcia zostały poddane edycji — lewy nie używa lampy błyskowej, a prawy tak. Zwróć uwagę, jak cienie się poruszają, ponieważ użycie lampy błyskowej zmienia światło, dodając przytłaczające źródło światła. Ciężkie cienie rzucane pod ręką i przewodem są zmiękczone i przesunięte w kadrze z lampą błyskową, a także zmieniły się odcienie skóry. Na lepsze? W tej sytuacji trudno powiedzieć (Uwaga autora: chociaż IMHO strzał z lampą błyskową jest lepszy), ale wbudowana lampa błyskowa daje fotografowi więcej możliwości kontrolowania światła. Nawet jeśli jesteś bardziej fotografem typu „wyceluj i zrób zdjęcie”, używając wyłącznie ustawień automatycznych, nigdy nie jest złym pomysłem łączenie ujęć w nawias, fotografując ten sam obiekt z lampą błyskową i bez.

Właściwe użycie lampy błyskowej i technika „wypełniania lampy błyskowej”

1627479052 976 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej

Wielu z nas używa lampy błyskowej w warunkach słabego oświetlenia lub robienia zdjęć w nocy — chcemy uchwycić zdjęcia naszych przyjaciół w barze lub w słabo oświetlonym pomieszczeniu. W takich sytuacjach kontrolowanie światła jest niemożliwe, a długie czasy otwarcia migawki mogą sprawić, że wszystkie Twoje zdjęcia będą rozmazane. Czasami nie da się tego uniknąć — mniej więcej musisz użyć lampy błyskowej, a uzyskasz efekt „fotografii z lampą błyskową”. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas fotografowania z lampą błyskową.

 • Błyski tworzą mocne światła i mogą rozjaśnić duże obszary zdjęcia.
 • Podczas fotografowania z lampami błyskowymi należy spodziewać się zmiany koloru/temperatury. Lampy błyskowe używają bliskiego neutralnego białego światła i mają własne ustawienia balansu bieli.
 • Błyski mogą spłaszczać wartości, wyrównywać odcienie skóry i zmieniać cienie. To może być dobre lub złe!
 • Spodziewaj się bardzo mocnych refleksów na odblaskowych materiałach, takich jak szkło.
 • Efektywny zasięg lampy błyskowej wynosi zaledwie kilka stóp i może tworzyć ciemne tła. (Powyższy obraz jest dobrym tego przykładem.)
 • Czerwone oko, czerwone oko, czerwone oko! Błyski mogą również tworzyć nienaturalne białe refleksy w oczach.
 • Błyski mogą również tworzyć cienie tam, gdzie się nie spodziewasz.
 • Pomysłowe użycie lamp błyskowych i/lub lamp umożliwia tworzenie zdjęć o równomiernych odcieniach skóry, które podkreślają obiekt, a nie światło.

1627479053 953 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej1627479053 837 Fotografia z How To Geek kiedy powinienem uzywac lampy blyskowej

Niezależnie od mankamentów fleszy, pozostają one bardzo ważnym narzędziem w przyborniku portrecisty. ten Flash wypełniający technika może być świetnym sposobem na poprawę portretów plenerowych, takich jak na powyższym obrazku. Oto (w przybliżeniu) jak wykonać zadanie.

 • Zrób portret w plenerze z ustawieniami, aby odpowiednio wyeksponować tło.
 • Ręcznie otwórz lampę błyskową (zwykle przyciskiem oznaczonym błyskawicą), trzymając te same ustawienia. W zależności od aparatu ustawienia automatyczne mogą zmieniać ekspozycję w odpowiedzi na błysk.
 • Zrób portret, używając lampy błyskowej, aby rzucić światło na obiekt na pierwszym planie.
 • Przy odrobinie eksperymentów powinieneś być w stanie uzyskać dobrą ekspozycję zarówno pierwszego planu, jak i tła.

Po tym wszystkim, kiedy właściwie używać lampy błyskowej? Ponownie wszystko sprowadza się do rodzaju zdjęcia, które chcesz zrobić. Jeśli okropności fotografii z lampą błyskową Cię nie przerażają, lub jeśli Twój temat jest ważniejszy niż artyzm i bzdura, nie powinieneś mieć żadnych skrupułów, by oślepić znajomych lampą błyskową aparatu. Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach jest to bardziej odpowiednie niż w innych i czasami może stworzyć wspaniały wizerunek, a innym razem może zrujnować bardzo dobry.

Czym są Twoje myśli na fotografowanie z lampą błyskową? Podziel się nimi z nami w komentarzach lub wyślij je na adres [email protected].


Kredyty obrazkowe: Flash Flash przez Deana, dostępny pod Creative Commons. Brad, Copyright autor Eric Z Goodnight. Zdjęcia Owena, prawa autorskie Fotografia Amy Douglas. 40+281 Mignięcie KoraBud, dostępny pod Creative Commons. Wypełnij eksperyment Flash przez Mike Baird, dostępny pod Creative Commons. Inne obrazy autora, niniejszym wydane pod Creative Commons.

Czy ten post był pomocny?