Skip to content

Jak skonfigurować stacjonarny system audio HiFi?

28 de lipiec de 2021
hifi lede

Zestaw HiFi to zestaw komponentów zaprojektowanych tak, aby muzyka brzmiała jak najlepiej. HiFi ma na celu czysty, bezszumowy dźwięk, a nie tylko wysoki poziom głośności i wzmocnione basy. Muzyka w systemie HiFi będzie brzmiała radykalnie lepiej niż muzyka na słuchawkach dostarczonych z telefonem, ze względu na wiele różnych czynników, takich jak mniej zakłóceń sygnału (a tym samym mniej szumów), wyższa charakterystyka częstotliwościowa i czystość w słuchawkach oraz znacznie lepsze wrażenia słuchowe ze słuchawkami nausznymi.

Ludzie, którzy lubią high-end audio, nazywani są „audiofilami”, a scena audiofilska jest skomplikowana i może wydawać się, że trudno się do niej dostać. Tutaj opiszemy, co robi każda część zestawu HiFi i jak przyczynia się do ogólnego dźwięku.

Cyfrowe konwertery audio (DAC)

1627468458 752 Jak skonfigurowac stacjonarny system audio HiFi

DAC to w zasadzie naprawdę wysokiej klasy gniazdo słuchawkowe. To punkt wyjścia dla całego dźwięku w twoim systemie. Z powodu szumów elektrycznych w komputerze dźwięk z wbudowanego gniazda słuchawkowego jest bardzo głośny. Możesz nie zauważyć tego hałasu na większości słuchawek (ponieważ większość słuchawek i tak jest głośna), ale na słuchawkach HiFi staje się to widoczne.

Rozwiązaniem jest odizolowanie tych zakłóceń elektrycznych od zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego. Są one zbudowane ze znacznie wyższej jakości komponentów niż wbudowany DAC w twoim komputerze. Często są w stanie zasilać słuchawki o wyższej impedancji i dostarczać zasilanie fantomowe do mikrofonów, które tego potrzebują.

Wzmacniacze

1627468459 566 Jak skonfigurowac stacjonarny system audio HiFi

W przypadku większości głośników i niektórych słuchawek będziesz potrzebować wzmacniacza, aby wzmocnić dźwięk przed jego odsłuchem, ponieważ może być cichy, gdy wychodzi z DAC-a. Jeśli masz słuchawki o niższej impedancji, przetwornik cyfrowo-analogowy USB powinien je dobrze zasilać, ale wszystko, co wymaga 250 omów i więcej, oznacza, że ​​prawdopodobnie będziesz potrzebować wzmacniacza, aby hałas z DAC nie zrujnował rzeczy.


Powodem, dla którego wzmacniacze są niezbędne, jest to, że większość przetworników cyfrowo-analogowych nie jest przeznaczona do wzmacniania dźwięku poza pewien punkt. Gdybyś podkręcił DAC do 10, brzmiałby niesamowicie głośno (zły rodzaj szumu). Możesz jednak ustawić go na 5, a następnie ustawić wzmacniacz na 200%, a dźwięk nadal będzie czysty

Słuchawki i głośniki

1627468459 264 Jak skonfigurowac stacjonarny system audio HiFi

Wszystkie powyższe części przesyłają cyfrowy dźwięk z urządzenia za pośrednictwem przewodu. Na drugim końcu tego przewodu masz opcję słuchawek lub głośników.

Dobre głośniki są skomplikowane w konfiguracji, zwykle wymagają dużego odbiornika stereo, do którego można podłączyć wszystko. Dobry dźwięk zależy od odpowiedniego rozmieszczenia kolumn i akustyki pomieszczenia. Można to nieco złagodzić dzięki odpowiedniemu pozycjonowaniu i panelom redukującym hałas.

Słuchawki są prostsze, zwykle wymagają tylko jednego kabla do podłączeniaimpedancja, mierzone w omach. Jest to opór elektryczny słuchawek, a słuchawki o wyższej impedancji będą wymagały większej mocy do prawidłowego działania. Większość słuchawek będzie bardzo niska, zwykle poniżej 32 omów, podczas gdy niektóre słuchawki mogą osiągnąć nawet 600 omów. Ogólnie rzecz biorąc, wyższa impedancja zapewnia lepszy dźwięk, ale tylko wtedy, gdy reszta konfiguracji pasuje do jakości. Jeśli Twój przetwornik cyfrowo-analogowy i wzmacniacz nie radzą sobie z wysterowaniem dźwięku tak wysoko, możesz nie zauważyć żadnych korzyści – rzeczy mogą brzmieć nawet gorzej niż wcześniej.

Najważniejszą rzeczą do sprawdzenia podczas szukania słuchawek jest pasmo przenoszenia i ogólna czystość. Niektóre słuchawki, takie jak Beats, podkręcają bas w słuchawkach, aby dać iluzję lepszego dźwięku. Dla niewprawnego ucha może to brzmieć naprawdę świetnie, ale konfiguracja HiFi powinna mieć rozsądnie płaską charakterystykę częstotliwościową, bez modyfikacji przychodzącego dźwięku. Ogólna klarowność jest trudna do zmierzenia, ale ma duży wpływ na dźwięk. Sprowadzi się to do jakości wykonania i zazwyczaj ceny słuchawek.

Mikrofony

1627468459 886 Jak skonfigurowac stacjonarny system audio HiFi

W zależności od zastosowania możesz nie potrzebować mikrofonu, ale osoby, które chcą nagrywać dźwięk, mogą łatwo dodać je do swojej konfiguracji. Większość mikrofonów wysokiej klasy będzie używać złączy XLR, które obsługuje większość przetworników cyfrowo-analogowych. Niektóre mikrofony – w szczególności mikrofony pojemnościowe – wymagają zasilania fantomowego 48 V, co oznacza, że ​​do działania potrzebują zewnętrznego źródła zasilania. Pobiera jednak zasilanie z samego kabla XLR, więc nie musisz podłączać niczego dodatkowego, po prostu przestaw przełącznik na swoim DAC-u. Upewnij się jednak, że nie dostarczasz zasilania fantomowego do mikrofonu, który go nie obsługuje, ponieważ możesz go uszkodzić.

Dodatkowe akcesoria

1627468459 821 Jak skonfigurowac stacjonarny system audio HiFi

Oczywiście będziesz potrzebować kabli, aby to wszystko połączyć, ale nie byle jakie kable to przecią. Ponieważ większość tych komponentów pobiera energię ze ściany, potrzebne będą kable ekranowane. Zwykłe przewody pomocnicze, których można używać do odtwarzania muzyki w samochodzie, nie są ekranowane i zbierają mnóstwo ładunków elektrostatycznych z pobliskich sygnałów elektrycznych. Kable ekranowane są w cenie, ale są konieczne, ponieważ jeśli jakikolwiek element w tej pętli jest niskiej jakości, zrujnuje to dźwięk. Nie potrzebujesz wymyślnych, high-endowych, złoconych złączy czy czegokolwiek, ale ekranowanie jest koniecznością.

Przegląd

Więc jak to wszystko do siebie pasuje? Cóż, kiedy odtwarzasz plik na przykład w iTunes, twój komputer wysyła go przez USB do DAC. DAC dekoduje go, a następnie wysyła rzeczywisty dźwięk analogowy do wzmacniacza (zwykle przez kabel 1/4″, ale czasami przez standardowy kabel słuchawkowy). Po wzmocnieniu sygnał trafia do słuchawek lub głośników, gdzie można go wreszcie posłuchać.

Efektem końcowym jest niesamowicie czysty dźwięk.

Więc co mam kupić?

Nie musisz kupować szalenie drogich komponentów, aby mieć wspaniałe wrażenia. Odwrotna sytuacja jest również prawdziwa, można kupić drogie komponenty i skończyć z hałaśliwym, zniekształconym dźwiękiem. Wszystko sprowadza się do jakości i sprowadza się do każdej części.

Dokładne elementy konfiguracji będą się różnić w zależności od potrzeb, budżetu i osobistych preferencji. Rynek jest bardzo zróżnicowany i dlatego nie możemy w łatwy sposób stworzyć kompleksowego przewodnika po zakupie każdej części, której możesz potrzebować. Zachęcamy do przeprowadzenia własnych badań i przeczytania recenzji od bardziej wykwalifikowanych profesjonalistów audio przed podjęciem decyzji o zakupie.

Źródło obrazu: pelfofoto/Shutterstock

Czy ten post był pomocny?