Skip to content

Jak system Windows wykrywa problemy z baterią?

28 de lipiec de 2021
img 520d2d46af86d

Niezależnie od tego, czy bateria jest słaba, czy uszkodzona, system Windows to dobra robota ostrzegająca o problemach z baterią laptopa. JednakJak dokładnie wykrywa problemy? Czytaj dalej, gdy badamy.

Dzisiejsza sesja pytań i odpowiedzi przychodzi do nas dzięki uprzejmości SuperUser — pododdziału Stack Exchange, społecznościowej grupy witryn internetowych z pytaniami i odpowiedziami.

Pytanie

Czytnik SuperUser Cam Jackson jest ciekawy, w jaki sposób jego laptop z systemem Windows 7 wie, że bateria jest zła:

Mam laptopa, który ma nieco ponad 5 lat i nigdy nie wymieniałem baterii, więc uważam, że system Windows 7, gdy mówi mi „wystąpił problem z baterią”, i rozważ jego wymianę.

Moje pytanie brzmi: jak wykrywa podejrzaną baterię? Czy bateria nie ma takiego samego napięcia jak kiedyś?

Jak rzeczywiście?

Odpowiedzi

Współtwórca SuperUser Tonny wyjaśnia:

Baterie do laptopów mają wewnątrz mały chip, który kontroluje/monitoruje proces ładowania, a także monitoruje liczbę cykli ładowania/ładowania.

Ten chip jest fabrycznie zaprogramowany z informacją o tym, jak ten rodzaj baterii zwykle ulega degradacji z upływem czasu.

Może również czerpać informacje z samego cyklu ładowania: czas potrzebny do osiągnięcia pełnego naładowania przy danym napięciu/prądzie zmienia się, gdy bateria się zużyje.

(Spadek napięcia podczas rozładowania nie jest niezawodny, ponieważ zależy w dużej mierze od ilości prądu pobieranego podczas rozładowywania, więc różni się w zależności od sposobu użytkowania laptopa.)

System Windows komunikuje się z tym układem, aby uzyskać informacje o stanie baterii.

Masz coś do dodania do wyjaśnienia? Dźwięk w komentarzach. Chcesz przeczytać więcej odpowiedzi od innych doświadczonych technologicznie użytkowników Stack Exchange?Sprawdź pełny wątek dyskusji tutaj.

Czy ten post był pomocny?