Skip to content

Jaka jest różnica między systemem Windows a Windows Server?

29 de lipiec de 2021
Server hero

Firma Microsoft oferuje komputerowe i serwerowe wersje systemu Windows. Na pierwszy rzut oka Windows 10 i Windows Server 2016 wyglądają podobnie, ale każdy z nich ma inne zastosowania. Windows 10 doskonale sprawdza się w codziennym użytkowaniu, podczas gdy Windows Server zarządza wieloma komputerami, plikami i usługami.

Windows 10 i Windows Server udostępniają podobny kod

Jeśli załadujesz czystą kopię systemu Windows 10 i Windows Server 2016, na początku łatwo będzie pomylić te dwa. Mogą mieć ten sam pulpit, ten sam przycisk start, a nawet ten sam przycisk widoku zadań. Używają tego samego jądra i mogą uruchamiać to samo oprogramowanie. Możesz na przykład zainstalować Google Chrome lub Microsoft Office na obu.

Na tym jednak podobieństwa się kończą. Microsoft zaprojektował system Windows 10 do użytku jako pulpit, przed którym siedzisz, a Windows Server jako serwer (znajduje się w nazwie), który obsługuje usługi, do których ludzie uzyskują dostęp przez sieć. Chociaż system Windows Server ma opcję pulpitu, Microsoft zaleca instalowanie systemu Windows Server bez graficznego interfejsu użytkownika (lub jego usuwanie), pozostawiając tylko wiersz poleceń do pracy, co zmniejsza nakład pracy potrzebny do uruchomienia serwera. Serwer nano, który porzuca GUI i możliwości logowania lokalnego w zamian za użycie znacznie mniej miejsca niż w przypadku standardowej instalacji serwerowej.

Windows Server zawiera oprogramowanie serwerowe

Okno dialogowe wyboru ról serwera

Jeśli masz włączony graficzny interfejs użytkownika, chwilę po załadowaniu systemu Windows Server uruchamiany jest program Server Manager, pokazujący pierwszą wyraźną różnicę w dwóch systemach operacyjnych. Tutaj możesz dodać funkcje specyficzne dla serwera, takie jak usługi wdrażania systemu Windows, usługi DHCP i usługi domenowe w usłudze Active Directory. Funkcje te umożliwiają zdalne wdrożenie systemu operacyjnego na innych komputerach, tworzenie statycznego adresu IP dla komputerów klienckich, kontrolę domeny sieciowej w celu dołączania innych komputerów do domeny oraz tworzenie użytkowników domeny. Takie funkcje nie są dostępne w systemie Windows 10 natywnie, chociaż można zainstalować oprogramowanie innych firm, takie jak serwer WWW Apache.

Ponadto system Windows Server obsługuje funkcje, takie jak SMB Direct, zapewniające szybsze udostępnianie plików, lepszą obsługę systemu Resilient File System, a jedynym sposobem uzyskania podobnych funkcji bez serwera jest użycie systemu Windows 10 Pro for Workstations.


Serwery są również zaprojektowane do pracy w połączeniu, więc możesz mieć jeden serwer spełniający jedną lub dwie z powyższych ról, a inny serwer przejmujący inne role, aby rozłożyć pracę.

Windows Server obsługuje sprzęt wyższej klasy

Windows Server obsługuje także bardziej wydajny sprzęt. Podczas gdy Windows 10 Pro ma maksymalny limit 2 TB pamięci RAM, Windows Server pozwala na 24 TB. Jest mało prawdopodobne, aby użytkownik komputera stacjonarnego nawet rozważał tak dużą ilość pamięci RAM, ale serwery mogą dobrze wykorzystać swoją większą pojemność pamięci RAM, zarządzając wieloma użytkownikami, komputerami i potencjalnymi maszynami wirtualnymi za pośrednictwem Hyper-V.

Windows 10 ma również limit procesorów. Wersja Windows 10 Home obsługuje tylko jeden fizyczny procesor, podczas gdy Windows 10 Pro obsługuje dwa. Serwer 2016 obsługuje do 64 gniazd. Podobnie 32-bitowa kopia systemu Windows 10 obsługuje tylko 32 rdzenie, a wersja 64-bitowa obsługuje 256 rdzeni, ale system Windows Server nie ma limitu rdzeni.

Aby zbliżyć się do tych możliwości, należałoby użyć systemu Windows 10 Pro for Workstations, który obsługuje 4 procesory i 6 TB pamięci RAM.

Windows Server jest zablokowany

Ostrzeżenie dotyczące pobierania przeglądarki Internet Explorer

Podobnie jak gałąź LTSB systemu Windows 10, system Windows Server ma kilka usuniętych funkcji. Nie znajdziesz Cortany, Microsoft Store, Edge ani Timeline. Zamiast Edge, Windows Server nadal używa Internet Explorera i jest zablokowany, aby utrudnić normalne przeglądanie sieci. Podczas pobierania Google Chrome musieliśmy dodać wyjątki dla wszystkich adresów URL Google, aby zakończyć pobieranie. Dodatkowe zabezpieczenia systemu Windows Server sprawiają, że jego obecność jest widoczna na prawie każdej stronie internetowej odwiedzanej przez Internet Explorer.

System Windows Server nie obsługuje logowania za pomocą konta Microsoft, więc nie można przenieść do niego ustawień z innego komputera. Zamiast tego musisz zalogować się na konto lokalne lub konto domeny. Podczas gdy system Windows 10 Home w końcu otrzymuje funkcję wstrzymywania aktualizacji, system Windows Server może całkowicie wyłączyć aktualizacje za pomocą zasad grupy (podobnie jak Windows 10 Enterprise i Windows LTSB).

Windows 10 to znane środowisko pulpitu

Chociaż system Windows 10 nie ma funkcji specyficznych dla serwera, nadrabia to w innych obszarach. Aktualizacje systemu Windows 10 są dostarczane szybciej i częściej, ma funkcje, takie jak oś czasu i Cortana, których brakuje w systemie Windows Server, i nie jest tak zablokowany. Instalowanie nowego oprogramowania, zwłaszcza pobranego z Internetu, wymaga kilku przeskoków, a Twoje preferencje są przenoszone z jednego komputera na drugi, jeśli zalogujesz się za pomocą konta Microsoft.


Ponadto system Windows 10 ma inne funkcje, takie jak Twój telefon, progresywne aplikacje internetowe i podsystem Windows dla systemu Linux. Niektóre z tych funkcji opierają się na sklepie Microsoft Store, do którego system Windows Server nie ma dostępu.

A jeśli wolisz, możesz dostosować system Windows 10 do swoich potrzeb i działać bardziej jak system Windows 7.

Windows Server jest też droższy

A jeśli masz klucze Windows 7, 8 lub 8.1, możesz zainstalować Windows 10 za darmo. Licencje Windows Server 2016 nie są łatwe do kupienia (w końcu są przeznaczone dla biznesu) i są drogie. Jeśli prowadzisz firmę, w zależności od wielkości i potrzeb pojedyncza licencja może kosztować między 500 zł i 6200 zł. Większość nabywców korzysta z trasy licencji zbiorczej. Windows Server jest przeznaczony głównie dla firm, więc jest odpowiednio wyceniony.

Jeśli zastanawiasz się nad systemem operacyjnym Windows dla swojego komputera osobistego, najlepszym wyborem jest Windows 10. Nadal można go aktywować za pomocą klucza Windows 7, 8 lub 8.1, a funkcje są dostosowane do użytku domowego. Ale jeśli chcesz, aby system operacyjny Windows zarządzał innymi komputerami w domu lub w pracy, udostępniał serwer plików lub serwer WWW, to Windows Server jest oczywistym wyborem.

Czy ten post był pomocny?