Skip to content

O co chodzi w podwójnych gniazdach kart pamięci do aparatów?

1 de sierpień de 2021
preview 8

Jeśli zwróciłeś uwagę na wprowadzenie na rynek pierwszych pełnoklatkowych bezlusterkowców Canona i Nikona— EOS R, Z6 i Z7 — zauważyłeś, że niektórzy ludzie byli dość niezadowoleni, że mają tylko jedno gniazdo kart — gniazdo SD dla Canona i gniazdo XQD dla Nikona — zamiast podwójnej karty pamięci sloty. Więc dowiedzmy się, o co chodziło.

Kamery profesjonalne i profesjonalne tradycyjnie są wyposażone w dwa gniazda na karty

Firmy Canon i Nikon tradycyjnie uwzględniały dwa gniazda kart w swoich ofertach dla prosumentów i profesjonalistów. Zazwyczaj było to jedno gniazdo kart SD i jedno gniazdo CF lub inne szybsze gniazdo kart, ale wraz ze wzrostem prędkości kart SD trochę się to zmieniło. Wszystkie najwyższej klasy aparaty bezlusterkowe Sony wykorzystują dwa zwykłe gniazda kart SD.

Możesz korzystać z dwóch gniazd na kilka sposobów:

  • Możesz nagrywać pliki RAW na jedną kartę, a JPEG na drugą. W ten sposób masz wszystkie dane, ale także mniejsze zdjęcia, które możesz szybko przetworzyć w podróży.
  • Możesz nagrywać pliki RAW na obie karty, zapewniając idealną kopię zapasową, jeśli coś stanie się z jedną kartą. To jest najbardziej popularne zastosowanie.
  • Możesz strzelać najpierw do jednej karty, a następnie do następnej, co zapewnia więcej miejsca do przechowywania. Ponieważ ceny kart SD spadły, nie jest to tak popularne. Teraz, jeśli ludzie chcą więcej miejsca, wybierają większe karty.

Jednak strzelanie do dwóch gniazd na karty nigdy nie było bez wad. Ponieważ aparat musiał zapisywać na dwie karty jednocześnie (a jedna była często wolniejsza), może to spowolnić prędkość, z jaką aparat mógł robić wiele zdjęć. To fotografowie ślubów i krajobrazów, dla których integralność danych była ważniejsza niż szybkość zdjęć seryjnych, wykorzystywali ich; fotografowie sportu czy przyrody często nie mogli.

Nikon najwyraźniej rozwiązał ten problem w Z6 i Z7: użyli jednego gniazda XQD, które jest szybszym standardem niż karty SD. Oznacza to, że kamery mogą – przynajmniej na razie teoretycznie – nagrywać szybsze serie w celu uzyskania dłuższego wideo o wyższej rozdzielczości (i głębi bitowej). Decyzja Canona o wyborze jednego gniazda kart SD jest nieco bardziej wątpliwa i prawdopodobnie była motywowana chęcią zaoszczędzenia miejsca w mniejszym korpusie aparatu.

Czy posiadanie tylko jednego gniazda na kartę jest niebezpieczne?

Cała wrzawa opiera się na dwóch rzeczach:

  • Tak wiele osób polegało na podwójnych gniazdach kart.
  • Że jedno gniazdo na kartę jest o wiele bardziej niebezpieczne niż dwa.

Podejrzewam, że Canon i Nikon przeprowadzili swoje badania i odkryli, że zdecydowana większość ludzi kupujących najlepsze aparaty fotograficzne nie korzystała z podwójnych gniazd kart, a przynajmniej nie polegała na nich. Rynek fotografii amatorskiej przyćmiewa rynek profesjonalny.

1627794704 18 O co chodzi w podwojnych gniazdach kart pamieci do aparatow


Druga sprawa jest trochę bardziej drażliwa. Karty pamięci mogą i zawodzą. Łatwo znaleźć przerażające historie fotografów tracących niesamowite zdjęcia, których stworzenie zajęło dużo czasu i pieniędzy. Głupotą jest sądzić, że karty SD są w 100% niezawodne. Jednak szanse na to, że będziesz mieć problem z kartami SD, jeśli używasz kart wysokiej jakości i dobrze je traktujesz, są niewielkie. To jak loteria odwrócona: ktoś straci dane, ale szanse na to, że to ty, są znikome.

Dla osób, które potrzebują bezpieczeństwa danych — fotografowie ślubni są zdecydowanie najwięksi, ponieważ płacą im tysiące dolarów za uwiecznienie czyjegoś wielkiego dnia — wtedy dwa gniazda kart są koniecznością i Canon, a decyzja Nikona to koszmar. Fotografowie ślubni to przecież jedna z największych grup profesjonalistów.

Jednak dla wszystkich innych prawdopodobnie nie jest to wielka sprawa. Strzelam do dwóch gniazd na karty, ponieważ to dobry pomysł, ale nie jest to kluczowe dla mojego przepływu pracy. Z pojedynczym gniazdem na kartę narażałbym się na nieco większe ryzyko, ale realistycznie rzecz biorąc, bardziej prawdopodobne jest, że stracę zdjęcia, ponieważ mój aparat zostanie skradziony, niż z powodu awarii karty SD.

I naprawdę, to jest decyzja, przed którą wszyscy teraz stoją. Canon i Nikon uznali, że jedno gniazdo kart jest wystarczająco dobre i dla większości ludzi prawdopodobnie tak jest. Kilku więcej fotografów straci zdjęcia, jeśli zdecyduje się na bezlusterkowanie, ale zdecydowana większość nie zauważy zmiany. Co więcej, Sony wciąż produkuje aparaty z dwoma gniazdami na karty – a kto wie, wrzawa może wystarczyć, aby Canon i Nikon dodali je z powrotem w drugiej generacji.

Czy ten post był pomocny?